2024-12-02
Scena słowa "NA GRANICY" | Relacja
Fundacja Teatr IOTA realizuje Scenę Słowa od 2014 roku. Tym razem uzyskała ona nowe oblicze. Jako podstawę tekstową wykorzystano „Paszport”, poemat Antoine’a Cassara i scenariusz Romana Kurkiewicza „Dziś nie możemy tam wrócić”, a w nim relacje z granicy polsko-białoruskiej, wypowiedzi uchodźców, wolontariuszy i lekarzy niosących pomoc oraz świadectwa Straży Granicznej.
Aktorzy zajęli się tematem aktualnym, który dotyczy nas wszystkich, nie tylko mieszkańców pogranicza, zajęli się tematem, który jest trudnym problemem dla całej Europy.
Dowodem, jak nas to obchodzi jest chociażby liczba uczestników projektu: na scenie wystąpiły 22 osoby, najwięcej z dotychczasowych realizacji Sceny Słowa. Rozmowy z widzami po prezentacjach, także podczas debaty „NA GRANICY – migranci/uchodźcy” dowiodły, że dotarliśmy z tym tematem do wrażliwości naszej społeczności lokalnej - podkreśla Zbigniew Waszkielewicz z Teatru IOTA.
Prezentacje odbyły się w Giżyckim Centrum Kultury (24.10.2024), w Gminnym Ośrodku Kultury w Wydminach (26.10.2024) oraz w Miejskim Ośrodku Kultury w Korszach (27.10.2024) – wszędzie wzbudziły wielkie zainteresowanie i potrzebę dyskusji o prezentowanym, trudnym temacie jakim jest granica polsko-białoruska.
Projekt zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Gminy Miejskiej Giżycko, Gminy Wydminy, Stowarzyszenia Aktywne Korsze oraz środkom własnym fundacji. Podziękowania należą się także Partnerom, czyli Giżyckiemu Centrum Kultury, Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Wydminach oraz Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Korszach.
Zadanie współfinansowane ze środków budżetowych Miasta Giżycka z wartością dofinansowania w kwocie 3000 zł.